Опълченците на Варна

28 февруари 2017

Изложба, посветена на опълченците, живели във Варна и свързали живота си с града ще се открие на 02 март 2017 г.  от 16.00 ч. в сградата на Музея на Възраждането на ул. Л. Заменхоф  21. В няколко витрини са подредени лични вещи, документи, портрети и отличия. Специално място е отделено на Георги Минков Сивков – единственият опълченец, роден във Варна. Сред експонатите е и последното дарение, направено преди по-малко от година от наследниците му – Удостоверение с отличие за звание „Почетен гражданин на град Варна“ .

В самостоятелна витрина е изложена парадната сабя на генерал-лейтенант Тодор Габарев, който по време на Руско-турската война 1877 – 1878 г. е най-младият опълченец. Запазено е и писмото, с което сабята е дарена на музея през 1980 г.

Сред атрактивните експонати е мелничката за кафе, марка „Пежо“, притежание на Никола Корчев, един от спасителите на Самарското знаме в битката при Ст. Загора.

Голяма част от снимките  и ордените се показват за пръв път пред обществеността.

Изложбата ще продължи до 31 март 2017 г.