Музеят на възраждането с изложба за Софроний Врачански

26 февруари 2019

Музеят на Възраждането - Варна по традиция отбелязва трети март с организирането на изложба, посветена на хората, отдали живота си за българската свобода. Тази година тя е посветена на 280-та годишнина от рождението на Св. Софроний Врачански.
Той е роден на 11 март 1739 г. в Котел в семейството на заможен търговец на добитък със светското име Стойко Владиславов.Учи в килийно училище в родния си град, а през 1762 г. е ръкоположен за свещеник. Среща се с Паисий Хилендарски и прави два преписа на "История славяноболгарская". След Паисий Хилендарски Софроний Врачански е втората ключова фигура на ранното българско Възраждане. Съставя т.нар. Видински сборници (1802), както и ред други книги с религиозно и нравствено съдържание. Негова е и първата печатна книга на новобългарски език - "Неделник" (1806). Но големият му принос в новобългарската литература е автобиографичната повест "Житие и страдания грешнаго Софрония", публикувана през 1861 във в. "Дунавски лебед" на Г. С. Раковски.
Сред ценните експонати на изложбата ще бъде показан ръкописът на „Неделник“-а на Софроний Врачански с неговия автопортрет, който се съхранява в Регионалния исторически музей – Шумен. Първата подвързия, която изработва врачанският епископ е част от фонда на Музея на Възраждането и също ще бъде част от изложбата.

Изложбата се открива на 28.02.2019 г. в 16:00 часа