Национална ученическа конференция

13 ноември 2019

От 13 до 15 ноември 2019 г. за трета поредна година Регионалният исторически музей със своите отдели Музей на Възраждането и Музей за история на Варна е партньор в инициативата на Първа езикова гимназия, Община Варна и РУО-Варна.  Ученици от 58 гимназии в страната се събират в продължение на 3 дни, в които участват в дискусии, посветени на знакови събития от миналото на България.

На 14 ноември в Музея на Възраждането в 14 ч. ще бъде открита изложба на старопечатни книги. Варненски ученици ще покажат своите актьорски умения, представяйки откъс от „Маминото детенце” на Любен Каравелов. За младите историци е подготвено и сериозно предизвикателство – да премерят знания в откриването на възрожденски артефакти в музейните зали.

В 15 ч. ще започне Националната конференция „Нашите будители”, в която ще вземат участие проф. Кирил Топалов – писател, преводач, бивш посланик във Ватикана, и в Гърция, член на българо-македонската експертна комисия по въпросите на образованието и историята, проф. Димитър Веселинов - филолог, преводач, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Боян Ботьов - председател на Фондация „Христо Ботев“.

от 17.30 ч. в зала „Пленарна“ на Община Варна ще бъдат обявени победителите в Националния исторически конкурс „Надежда за свободата”.